Eğitim’de yeni ‘STEM’ modeli

MEB, dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan ‘STEM’ eğitim modelini Türkiye’ye getirmek için kapsamlı bir rapor hazırladı.
Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB), başta ABD olmak üzere Almanya, Japonya, Çin gibi pek çok ülkede uygulanan ve sorgulayan, araştıran ve üreten nesiller yetiştirmeyi hedef alan “STEM” eğitim sisteminin Türkiye’de uygulanması için harekete geçti. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün (YEĞİ- TEK) hazırladığı raporda, STEM modelinin anaokulundan üniversiteye kadar verilmesiyle sorgulayan, araştıran, üreten ve yeni buluşlar yapabilen bir neslin yetiştirilebileceği belirtildi. STEM’in tüm dünya ülkeleri için bir zorunluluk haline geldiği belirtilen raporda, “Öğretmenlerin rolü öğrencilere fen, teknoloji, mühendislik ve matematik derslerinde teorik bilgileri vermek değil, öğrencileri üst düzey düşünme, ürün geliştirme, buluş ve inovasyon yapabilme seviyesine ulaştırmaktır. Bunu yaparken de öğrencinin hata yapmaktan korkmamasını sağlayacak ortamlar sağlanması önemlidir” denildi.

Facebook’un Kurucusu Mark ZUCKERBERG

Sosyal medya devi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, sahip olduğu servetle dünyanın en zengin isimlerinden biri. Mark bilgisayar programcılığına ilgi duymaya ilkokul yıllarındayken başladı. Henüz 10 yaşındayken insanların bilgisayar programlayıcıları ve kullanıcılar olarak ikiye ayrıldığını fark eden Mark, Intel 486 mikro işlemcili ilk bilgisayarına sahip oldu.

Mark Zuckerberg’in yaşam öyküsünden, Atari BASOC programlama dilini babasından öğrendiğini ve 12 yaşındayken bu dili kullanarak “ZuckNet” ismini koyduğu bir mesajlaşma uygulaması yarattığını biliyoruz. Uygulama sayesinde evdeki ve babasının muayenehanesindeki tüm bilgisayarları birbirine bağlamış ve aralarında mesaj transferini sağlayabilmişti.

Kod, Programlamak, Geleceği Yazmak!

İçinde bulunduğumuz şartlara göre herkes nasıl ayakkabısını bağlamayı biliyorsa programlamayı da öğrenmelidir. Mark Zuckerberg’in söylediği gibi bundan 15 yıl sonra ilkokulda okuma yazma gibi programlama da öğretilecek.
Programlama bilmenin avantajları sonsuz. Hazır yazılımları “app store”dan indirmekle sınırlı kalmayıp neye ihtiyacımız varsa onu üretmek ve bunu toplum için faydaya dönüştürmek mümkün.

Mesaj Birak

Gerekli yerleri doldurunuz*