KODLAMA EĞİTİMİ

Kodlama, belirli şartlara ve düzene göre yapılması öngörülen işlemlerin bütünü anlamına gelir. Kodlama bilgisayara ya da elektronik devre ve mekanik sistemlerden oluşan düzeneklere bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin bütünü veya bir kısmı olarak tanımlanır.

KODLAMA EĞİTİMİ ÖNEMİ

Bilgisayar alanında çok önemli isimlerin hepsinin ortak özelliği küçük yaşta kodlama öğrenmiş olmalarıdır. Kodlama öğrenmek insana ; sistematik düşünme, problem çözebilme, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme, yaratıcı düşünebilme gibi beceriler kazandırıyor.

Küçük yaşta programlama öğrenmenin önemini kavrayan programcılar bunu kolaylaştırmak için çeşitli araçlar ve diller geliştirdiler.

Yazılımcılar genelde kodlamayı gerçek hayata benzetirler. Bir program yazmak veya bir problemi çözmek için öncelikle komutları unutmak ve çözümü gerçek hayatta yapıyormuş gibi düşünmek gerekir onlara göre. Komutlar sadece araçtır.

EĞİTİM İÇERİĞİ

Kodlama Eğitimi ile çocukların algoritma oluşturma yetenekleri eğlenceli bir yol ile oyun yapmalarını sağlayarak geliştirmeyi hedefler.
Böylece çocuklar, bilgisayar programlarının arka planda nasıl çalıştıkları hakkında bilgi sahibi olurlar ve gerçek bir programlama dilini öğrenmeye başlamak için gerekli temeli edinirler.

Programlamanın temel yapı taşı olan koşullar, döngüler oyun eşliğinde öğrenilir.

Okuma yazma bilmeyen bir çocuk 21. yy becerilerinde yeni dil olan kodlamayı sürükle bırak blokları ile hem eğlenceli hemde eğitici bir yöntemle öğrenmiş oluyor.

KODLAMA EĞİTİMİ KAZANIMLARI

Kodlama yeni bir okur yazarlıktır. Yazı yazmak düşüncelerinizi organize etmeye ve fikirlerinizi ifade etmeye yardımcı olurken, kodlamada da aynı şey geçerlidir.

 

 

• Kodlama eğitimi çocuklara matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar ve daha pek çok alanda beceri kazandırıyor. Çocuklar her şeyden önce algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfediyor.
• Programlama öğrenmek aslında yeni bir dil öğrenmek gibi. Uzmanlara göre de ne kadar erken yaşta başlanırsa öğrenmesi o kadar kolay oluyor.
• Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki öngörülen yeni işlerin yüzde 60’ı bilgisayarla ilişkili olacak.
• Kod yazma çiftçilikten hukuka, inşaattan tıbba kadar her endüstride kullanılabiliyor.
• Yazılım mühendisliği yeni mezunlar arasında en çok kazandıran işlerden biri.
• Çocuk kodlama ile farklı düşünebilmeyi öğrenir.